Možnosti léčby
Specifická alergenová imunoterapie (alergenová vakcinace, desenzibilizace)
Cílem této léčby je navodit stav tolerance organismu nemocného vůči alergenu. Nejčastěji se používá u pylové a roztočové alergie, dále pak u alergie na hmyz. Pacient při ní dostává postupně se zvyšující množství upraveného alergenu, a to buď ve formě injekce, tablet nebo kapek. Jedná se o dlouhodobou léčbu, která vyžaduje velkou trpělivost pacienta. Její úspěšnost může být až 80procentní.
Nebulizace
Pokud pacient není pro schopen vyvinout dostatečné dechové úsilí, aby vdechnul inhalační lék (například při vážném zhoršení astmatu), je možno podávat inhalační léky pomocí zvláštního přístroje – nebulizátoru, který mění roztok na aerosol (mlhu), kterou pacient bez námahy vdechuje.
Infuze
V některých případech, zvláště u těžkého astmatu je možno na našem pracovišti podávat léky ve formě infuzí přímo do žíly.
Úlevové léky: nejčastěji antihistaminika, někdy i kortikoidy (tablety, oční kapky, nosní spr., výjimečně injekce). V případě anafylaxe adrenain inj.
Preventivní protizánětlivé léky (antihistaminika, kromony , antileukotrieny, imunomodulátor) forma : inhalační , oční, nosní i celkově podávávané léky.
Režimová opatření jsou důležitou součástí léčebného režimu pacienta spočívají v úpravě domácího prostředí, diety a životního stylu alergika
Jsme smluvním partnerem všech zdravotních pojišťoven.